Article number: CSSCO8NW55MSV
Standard quick couplings hose tail steel ORION
Coupling socket (ARO/ORION) 8mm hose, ball lock
Article number: CSSCO8NW55MSV
Directly available
excl. VAT incl. VAT
Materials
Ball lock type:
Housing: Nickel-plated brass
Sliding sleeve: Steel hardened and nickel-plated
Seals: NBR
Temperature range:
-20°C to +100°C
Operating pressure:
0 - 35 bar, and raw vacuum
Flow*:
550 l/min (ball lock type: 1140 l/min)
Note:
Compatible with**:
ARO (210), ORION (44510), Cejn (300), Rectus (14, 22), JWL (512, 522, 523, 572)
**Names and designations are partially registered trademarks of their respective owners.
*6 bar input pressure, 0.5 bar differential pressure
TECHNICAL DATA
Hose/tube Ø internal
8 mm
Material
Hardened steel & zinc plated
Nominal diameter (DN)
5.5 mm