Article number: MVIC20E230AC
2-2way solenoid valve, NC indirect DN13-50 ST03Solenoid Valve 2 ways - InDirect NC icon
2/2-way solenoid valve, NC, DN 50, G 2",, 230V AC, EPDM
Article number: MVIC20E230AC
Documents for 2/2-way solenoid valve, NC, DN 50, G 2",, 230V AC, EPDM
icon2/2-way solenoid valves, NC, pilot-operated, DN13-50
Directly available
excl. VAT incl. VAT
STANDARD SUPPLIED WITH PLUG
Materials:
Housing: Brass CW617N
Seals: NBR, FKM, EPDM
Function:
2/2-way solenoid valve
Pilot-operated, normally closed (NC)
Thread:
G 1/2″, G 3/4″, G 1″, G 1 1/2″ and G 2″
Nominal diameter (DN):
From 13 mm to 50 mm
Operating pressure:
0,15 to 16 bar
Note: depending on nominal diameter (DN)
Kv:
From 0.1m3/h to 0.47m3/h
Temperature range:
NBR: -10°C to +90°C
FKM: -10°C to +160°C
EPDM: -10°C to +160°C
Options on request
  • Manual control
  • Electrolytic nickel plating
  • Degreased for use in oxygen
Click here for more information about pneumatic valves
TECHNICAL DATA
Thread
G 2"
Voltage
230V AC
Operating pressure
0.15-10 bar
Function
2/2 NC
Nominal diameter (DN)
50 mm