Article number: MCD25180
ISO 6432 cylinder double-acting
ISO 6432 cylinder, double acting, piston 25, stroke 180
Article number: MCD25180
Documents for ISO 6432 cylinder, double acting, piston 25, stroke 180
iconDrawing ISO6432 cylinder double-acting
icon3D-CAD-file MCD25180
iconDatasheet MCD25180
Directly available
excl. VAT incl. VAT
icon3D-CAD-file MCD25180
iconDatasheet MCD25180
Materials:
Temperature range:
-20°C to +80°C
Operating pressure:
Max. 10 bar
Execution:
with magnetic piston
Optional:
1:1 interchangeable with:
Festo - DSNU series
SMC - C85 series
Norgren - RM series
Aventics - MNI series
Parker - P1A series
Produced in EU
TECHNICAL DATA
Piston diameter ⌀
25 mm
Stroke
180 mm
Thrust at 7 bar