Article number: MVIO20N230AC
2/2-way solenoid valve, NO, DN 50, G 2", 230V AC, NBR
Article number: MVIO20N230AC
Documents for 2/2-way solenoid valve, NO, DN 50, G 2", 230V AC, NBR
icon2/2-way solenoid valves, NO, pilot-operated, DN13-50
Directly available
excl. VAT incl. VAT
STANDARD SUPPLIED WITH PLUG
Materials:
Housing: Brass CW617N
Seals: NBR, FKM, EPDM
Function:
2/2-way solenoid valve
Pilot-operated, normally open (NO)
Thread:
G 1/2″, G 3/4″, G 1″, G 1 1/2″ and G 2″
Nominal diameter (DN):
From 13 mm to 50 mm
Operating pressure:
0,15 to 16 bar
Note: depending on nominal diameter (DN)
Kv:
From 0.1 m³/h to 0.47 m³/h
Temperature range:
NBR: -10°C to +90°C
FKM: -10°C to +160°C
EPDM: -10°C to +160°C
Options on request:
  • Manual operation
  • Electrolytic nickel plating
  • Degreased for use in oxygen
Click here for more information about pneumatic valves
TECHNICAL DATA
Thread
G 2"
Voltage
230V AC
Operating pressure
0.15-10 bar
Function
2/2 NO
Nominal diameter (DN)
50 mm